Taize Warsaw

Grupa Taizé

Jesteśmy ekumeniczną wspólnotą w sercu Warszawy, która pragnie szukać tego, co łączy, a nie tego, co dzieli. Bo wszyscy jesteśmy Braćmi i Siostrami w Jezusie Chrystusie, czyż nie? Zapraszamy osoby szukające chwili w tygodniu na spokojną i prostą modlitwę śpiewem przy adoracji Krzyża. Modlitwa w duchu Taizé to modlitwa medytacyjna oparta na śpiewie, czytaniu Słowa i ciszy. Jest to również doskonała okazja, żeby spotkać się przy herbacie i rozmowach po modlitwie, a co jakiś czas podzielić się głębszymi refleksjami w małych grupkach dzielenia.

Jaka jest grupa taizé?

Grupa Taizé powstała z inicjatywy młodych ludzi, którzy zainspirowani Wspólnotą Taizé założoną we Francji przez brata Rogera chcieli dalej podążać ścieżką ekumenizmu, prostoty i miłości. Celem naszej wspólnoty jest stworzenie takiej przestrzeni do spotkania z Bogiem, aby każdy – niezależnie od pochodzenia, poglądów czy wyznania – czuł się przyjęty i kochany, czego podstawowym znakiem są pieśni Taizé śpiewane w większości języków świata. Modlitwa w duchu Taizé jest modlitwą opierającą się na śpiewie kanonów powstałych w małej, francuskiej wiosce. Pieśni te charakteryzują się prostotą, ponieważ są to najczęściej pojedyncze wersety z Pisma Świętego, które zawierają fundamentalne i uniwersalne prawdy. Poprzez ich ciągłe powtarzanie podczas śpiewu stają się one niejako częścią nas; stają się pryzmatem, przez który możemy spojrzeć na nasze życie. W centrum modlitwy jest zatem Słowo Boże, które nie tylko wyśpiewujemy, ale również wspólnie czytamy (psalm + fragment Ewangelii). Przepełnieni tym Słowem możemy wreszcie spotkać się z Bogiem w osobistej modlitwie podczas parominutowej ciszy. Jest to przestrzeń do zatrzymania się, a więc do przysłuchania się swojemu sercu, bez żadnych masek czy oczekiwań. W miłości. W radości. W prostocie. Po modlitwie, w grupie Taizé jest czas do spotkania i rozmów, które raz w miesiącu przybierają charakter grupek dzielenia. Dla pogłębiania naszej wiary chcemy dzielić się również swoimi refleksjami i doświadczeniami przywołanymi przez dany fragment Pisma Świętego. Nasza grupa zajmuje się również organizacją wakacyjnych wyjazdów do wioski Taizé oraz sylwestrowych wyjazdów na Europejskie Spotkania Młodych. Zapraszamy! 😊

Jan Szymański | Lider Taize Warsaw

Janek Szymański

Lider Taizé Warsaw

Aktualności w Taizé

Rafał Murawski

Kolejny rok akademicki przed nami, więc nie zwlekamy i zdradzamy plan tygodnia na cały semestr zimowy. Jest wiele zmian względem poprzedniego roku, więc warto zajrzeć. Jest to plan ramowy, ale w poszczególnych tygodniach może ulegać zmianom. Zmiany publikujemy na naszym facebooku.

Rafał Murawski

Już w tym tygodniu czekają nas Bobolanki, a poza nimi wiele innych wartościowych spotkań, na których nie może Was zabraknąć!

Spotkania

1️⃣ PONIEDZIAŁEK
◾️ Spotkanie Taizé
▫️ 20:00 | Sala Ignacego/Kaplica Akademicka
 
7️⃣ NIEDZIELA
◾️ Msza święta
▫️ 19:30 | Sanktuarium